South Carolina Football Officials Association
 

 

 

NORTH-SOUTH OFFICIALS

 

Dan Huntsinger (R), John Hitchman (U), Grey Young (L), Brad Smith (LJ),
Jeff Nettles (SJ), Travis Bates (FJ), Shane Broome (BJ), Jerry Legare (ECO)

1960
H. Burmester (R)
Bob Berry (U)
C. Cummings (L)
R. Bridgeman (LJ)

1961

No

Game

1962
B.L. Clary (R )
B. Drummond (U)
Woody Lucas (L)
D.B. Hendrix  (LJ)
H.J. Martin (BJ)
R.H. Rice (ECO)

1963

No

Game

1964
L.D. Howell (R)
Alvin Taylor (U)
G. Decell (L)
James Howey (LJ)
B. Wurthman (BJ)
J.C. Doggette (ECO)

1965
Loring Baker (R)
W.N. Devore (U)
C.R. Amick (L)
M. Fant, Jr (LJ)
Alva Phillips (BJ)
Rufus Garrick (ECO

1966
W.R. Cummings (R)
G. W. Inabinet (U)
R.V. Slaker (L)
J.H. Blake (LJ)
E.C. Owens (BJ)
T.M. Sumerel (ECO)

1967
C.C. Dailey (R)
Clyde Werner (U)
J.R. Murray (L)
Joe P. Watson (LJ)
L.G. Rogers (BJ)
D.C. Williams (ECO)

1968
Jack Cobb (R)
Charlie Seay (U)
J.A. Wyatt (L)
J.T. Owens (LJ)
G.L. Ray (BJ)
C.B. Holland (ECO)

1969
Gene Gallogy (R)
Joseph Cantey (U)
A.L. Kelly (L)
Billy Brown (LJ)
W.H. Bouknight  (BJ)
R.L. Stuart (ECO)

1970
W.L. Culp (R)
Dee Naney (U)
W.D. Coleman (L)
Joe Hornsby (LJ)
H.K. Blackwood (BJ)
J.E. Meaney (ECO)

1971
J.V. Price (R)
W.C. Gaston (U)
E.E. Simmons (L)
M.D. Gaskin (LJ)
E.N. Roberson (BJ)
Fred Byrd (ECO)

1972
J.E. Long (R)
J.R. Braswell (U)
Bill Hubbard (L)
Gene Parrott (LJ)
S.O. Owens (BJ)
G.T. Watson (ECO)

1973
E.R. Nelson(R)
T.B. Dukes (U)
A.L. Melton (L)
D.F. Williamson (LJ)
J.B. Harvie (BJ)
E.F. Farr (ECO)

1974
W.D. Waites (R)
J.C. Pate (U)
M.C. Googer (L)
J.K. Smith (LJ)
L. Brannen (BJ)
W.M. Evans (ECO)

1975
E.L. Hutto (R)
M.E. Cannon (U)
B.M. Haynie (L)
T.L. Hughston (LJ)
G.M. Dover (BJ)
W.P. Ranew (ECO

1976
P.W. Carver (R)
J.E. Skey (U)
F.R. Faulling (L)
L.D. Harrington (LJ)
J.J. Godbold (BJ)
C.E. Rayford (ECO))

1977
E.L. Johns (R)
H.L. Dukes (U)
Sam Knox (L)
G.R. Ulmer (LJ)
L.M. Rowland (BJ)
Wheeler Aiken (ECO)

1978
R.L. Sandifer (R)
C.F. Roland (U)
F.K. Powell (L)
E.S. Cox (LJ)
K.R. Summers (BJ)
S.W. Miller (ECO)

1979
P.C. Davis (R)
J.K. Weyman (U)
W.D. Kaughman (L)
R.E. Stancil (LJ)
W.J. Murphy (BJ)
L.L. Hamilton (ECO)

1980
M.C. Rogerson (R)
J.H. Bull (U)
J.S. Hamlett (L)
R.I. Lawson (LJ)
C.E. Kay (BJ)
D.D. Halford (ECO)

1981
H. Holtzclaw (R)
C. Belangia (U)
T.C. Fosberry (L)
J.R. Littlejohn (LJ)
T.C. Stribble (BJ)
W.G. White (ECO)

1982
V.C. Crenshaw (R)
G.M. Metz (U)
K.R. Hudson (L)
T.F. Hill (LJ)
O.T. Gray (BJ)
C. Werner (ECO)

1983
R.E. Bone (R)
W.H. Riner (U)
S.L. Stephenson (L)
R.E. Boltin (LJ)
C.W. Haggard (BJ)
Ed Godbold (ECO)

1984
G.L. Heflin (R)
W.T. Deaton (U)
F.G. Shorter, Jr. (L)
R.H. Willis (LJ)
J.T. Beckum (BJ)
W.B. Patterson (ECO)

1985
D.R. Hinson (R)
J.V. Smith (U)
W.R. Young (L)
J.H. Howey (LJ)
A.L. Tumblin (BJ)
H.W. King (ECO)

1986
R.C. Hicks (R)
W.A. Armstrong (U)
S.R. Koon (L)
J.E. Owens (LJ)
D.H. Smith (FJ)
C.R. Froneberger (BJ)
T. Dewitt (ECO)

1987
J.M. Turner (R)
R.D. Moyer (U)
J.F. Overcash (L)
T.E. Hutson (LJ)
R. Delpriore (FJ)
J.J. Costello (BJ)
J.E. Harper (ECO)

1988
L.G. Reddeck (R)
R.L. Pedrick (U)
D.W. Hooks (L)
R.C. Fowler (LJ)
W.B. Boore (FJ)
D.E. Carter (BJ)
C.R. Bryant (ECO)

1989
W.E. McCracken (R)
M.B. Hope (U)
E.B. Hulion (L)
D.W. Bell (LJ)
J.E. Dabbs (FJ)
O.L. Graham (BJ)
D.P. Merolle (ECO)

1990
D.T. Stacey (R)
W.E. Dunham (U)
J.W. Shire (L)
G.B. Mitchell (LJ)
J.R. Privette (FJ)
J.R. Shirely (BJ)
J.D. Winburn (ECO)

1991
W.M. Spillane (R)
J.F. Jumper (U)
P.R. Boulware (L)
M.H. Guerry (LJ)
J.D. Cuthbertson (FJ)
J.M. Tiller (BJ)
Monty Owens (ECO)

1992
J.R. Childress (R)
C.C. Dalrymple (U)
M.B. Shealy (L)
L.M. Muldrow (LJ)
M.D. Owens (FJ)
J. Frederick (BJ)
W.L. Hall (ECO)

1993
O.M. Melton (R)
S.K. Tuck (U)
Frank Pearson (L)
J.M. Brown (LJ)
J.R. Patterson (FJ)
E.A. Rhodes (BJ)
M.L. McCoy (ECO)

1994
W.P. Wagers (R)
R.N. Hellams (U)
D.W. Parker (L)
W.G. Welborn (LJ)
H.L. McQuage (FJ)
T.L. Williams (BJ)
P.   Jones (ECO)

1995
J.D. Shealy (R)
L.A. Webb (U)
D.A. Pitts (L)
D.L. Owens (LJ)
R.D. Woods (FJ)
T.P. Murphy (BJ)
E.D. Bryant (ECO)

1996
J.P.  Watson (R)
T.L. Steinert (U)
D.R. Falls (L)
D.B. Johnson (LJ)
A.F. Holt (FJ)
T.A. Livingston (BJ)
M.F. Williams (ECO)

1997
W.H. Peter (R)
D.W. Branham (U)
T.H. Bullard (L)
C.A. Jones (LJ)
F.H. Platts (FJ)
M.R. Polk (BJ)
L.R. Hutchinson (ECO)

1998
P.A. Hernandez (R)
F.O. Bryant (U)
W.G. Hunter (L)
M.L. Koone (LJ)
Chris Phelps (FJ)
F.B. Welch (BJ)
M.J. Smith (ECO)

1999
D.E. Younts (R)
M.L. Craig (U)
D.T. Drenning (L)
J.L. Pruitt (LJ)
S.C. Gibson (FJ)
J.T. Bullard (BJ)
E.W. Ledbetter (ECO)

2000
B.H. Johnson (R)
J.W. Hinely (U)
William James (L)
C.A. Strong (LJ)
W.A. Alexander (SJ)
W.B. Addis (FJ)
G.A. Hensely (BJ)
R.H. McGlaun (ECO)

2001
L.J. Saunders (R)
J.S. Rush (U)
B.P. Fink (L)
H.R. Edwards (LJ)
R.L. Turnmire (SJ)
C.W. Lowder (FJ)
C.T. Hunter (BJ)
B.A. Lindley (ECO)

2002
Joe Kelly (R)
Harry Smiley (U)
D.J. O’Keefe (L)
Steve Wilkie (LJ)
R. Simmons (SJ)
David Collins (FJ)
Steve Brush (BJ)
Fred Dunlap (ECO)

2003
Sherman Hickson (R)
J.F. Peek (U)
Steve Jackson (L)
Granderson James (LJ)
Barry Brown (SJ)
Terry Troutt (FJ)
Paul Pool (BJ)
David Minors (ECO)

2004
Gary Hooker (R)
Bill Reid (U)
Mike Mullinix (L)
C.A. Burton (LJ)
J.R. Richards (SJ)
Richard Geddings (FJ)
Gerald Parker (BJ)
Gary McMeekin (ECO)

2005
Phillip Williams (R)
Willie Wood (U)
J. Jones (L)
Bert Sanford (LJ)
Chris Horton (SJ)
Billy Lane (FJ)
Rick Walton (BJ)
Esau Johnson (ECO)

2006
Ron Paul (R)
Jim Fudge (U)
Jody Bishop (L)
Rhett Powell (LJ)
Jim Boylan (SJ)
Livingston Scott (FJ)
Charles Cauthen (BJ)
Ned Shows (ECO)

2007
Mike Cohen (R)
Robert Davis (U)
Dennis Massingille (L)
Tom Zwilling (LJ)
Lynn Bostic (SJ)
Steve Griffin (FJ)
Jim Tolman (BJ)
George Hewitt (ECO)

2008
Jerry Welmaker (R)
Eric Wells (U)
Mark Hohman (L)
Dean Waters (LJ)
Harry Wagers (SJ)
Joe Brewer (FJ)
Wyman Pope (BJ)
Fred Mercer (ECO)

2009
Russell Huggins (R)
Allen Lee (U)
Mike McCurry (L)
Jeff Thomas (LJ)
Edwin Lee (SJ)
Dane Bayag (FJ)
Steven Hughes (BJ)
A.C. Lewis (ECO)

2010
Jack Nettles (R)
Matt Wiggins (U)
Todd Johnson (L)
Garen Denard (LJ)
Carlton Smith (SJ)
David McKee (FJ)
Joedy Moots (BJ)
Esau Johnson (ECO)

2011
Everitt Westfield (R)
Sam Davis (U)
Doug Hudson (L)
Ricky Robinson (LJ)
Dennis Burden (SJ)
Robbie Albertson (FJ)
Marshall Connor (BJ)
Jim Patterson (ECO)

2012
John Hill (R)
Glenn Miller (U)
Luther Brown (L)
Bud Fulton (LJ)
L.A. Watson (SJ)
Doug Snyder (FJ)
Allen Mason (BJ)
Eugene Davis (ECO)
2013
Mike Patterson (R)
James Waldrep (U)
Todd Moore (L)
Sean Rogers (LJ)
John Price (SJ)
Bryan Murphy (FJ)
Jimmy Gregory (BJ)
Alvin Stevens (ECO)
2014
Robbie Boland (R)
Charles Welker (U)
Jeff Cockrell (L)
Arnold Daniels (LJ)
Keith Ritter (SJ)
Everitt Doddington (FJ)
Stephen Palmer (BJ)
Ernie Hamilton (ECO)
2015
Tim Cahill  (R)
Steve B. Burton (U)
Stephen C. Kinard  (L)
Norman L. Hall, Jr. (LJ)
Garrick Messer (SJ)
Samuel H. Jones  (FJ)
Michael J. McGarry  (BJ)
Sam Berry (ECO)

2016
Dan Huntsinger (R)
John Hitchman (U)
Grey Young (L)
Brad Smith (LJ)
Jeff Nettles (SJ)
Travis Bates (FJ)
Shane Broome (BJ)
Jerry Legare (ECO)